Biały Płotek

Biały Płotek

Biały Płotek

Ssanie oleju – płukanie ust olejem – na co pomaga?

Ssanie oleju – płukanie ust olejem – na co pomaga?

To starożytna technika wywodząca się z medycyny Ajurwedyjskiej. Metoda ta ma już kilkaset lat.
Jest to praktyka mająca na celu usunięcie bakterii i toksyn z tej części ciała. Nie bez powodu się mówi, że zdrowie zaczyna się od jamy ustnej. Ssanie oleju pomału zaczyna powracać do europejskich domów. Doskonałym przykładem są kliniki w Austrii (vivamayr.com), gdzie wraz kuracją , jedną z metod przywracania równowagi naszemu organizmowi jest właśnie poranny 15 minutowy rytuał ssania olej. Wiem, że w naszym obiekcie i w jednym z programów zdrowotnych będzie także zawarty taki rytuał i buteleczka oleju dla gości chcących spędzić urlop regeneracyjny.
Zalety i dlaczego warto stosować tę technikę w dalszej części wpisu.

Co mówią badania?

W badaniu randomizowanym wybrano 60 osób i podzielono na 3 grupy. Grupa pierwsza: Płukała usta wodą destylowaną 5ml przez jedną minutę, druga grupa płukała usta 5ml płynem z chlorheksydyną (chlorheksydyna posiada silne właściwości antyseptyczne, przeciwgrzybiczne i przeciwpróchnicze. Chlorheksydyna redukujące płytkę bakteryjną oraz pomaga odbudować zdrową tkankę dziąseł),
3 grupa płukała usta olejem kokosowym (10ml) przez 10 minut. Pobierano próbki śliny aby stwierdzić liczbę Streptococcus mutans w ślinie w grupach badanych. Okazało się, że olej kokosowy działa równie dobrze jak płyn z chlorheksydyną!!!
Ponadto stwierdzono: Terapia olejem jadalnym jest naturalna, bezpieczna i nie powoduje skutków ubocznych. Dlatego można go traktować jako terapię profilaktyczną w domu w celu utrzymania higieny jamy ustnej. (1)

Na co pomaga płukanie ust olejem?

  • redukuje liczbę bakterii w jamie ustnej
  • pomaga zwalczyć nieświeży oddech
  • poprawia stan dziąseł i zmniejsza stan zapalny
  • pomaga zachować czystość zębów, a także naturalną biel
  • wspomaga układ odpornościowy
  • może mieć wpływ na stan zapalny w naszym organizmie ( nie potwierdzone!!!)
  • Ssanie oleju redukuje płytkę nazębną przez co wpływa na zmniejszenie epizodów zapalenia dziąseł i choroby jamy ustnej (2)

Jak płukać usta olejem/Jak ssać olej?

  • Zrób to zaraz po wstaniu z łóżka. Nic nie pij i nie jedz.
  • Weź ok. jedną małą łyżeczkę oleju ( 5-10ml) ( olej kokosowy, sezamowy, lniany, z oliwek, słonecznikowy – najważniejsze nierafinowany)
  • Pomału ssij olej, staraj się przepuścić go przez każdą szparę między zębową. Jeśli 10 minut na początek to za długo to zrób 5 min. Zawsze to lepsze niż brak próby!!!
  • Po określonym czasie wypluj olej do ubikacji lub w papier i wyrzuć do kosza( może zatkać wąski odpływ!!)
  • Po wypluciu oleju umyj dokładnie zęby i rozkoszuj się się dniem
  • Podstawą tej metody jest regularność i konsekwencja

Nie zapominaj to jest tylko jeden z elementów układanki. Warto ( trzeba) regularnie chodzić do dentysty, aby sprawdzić stan zdrowia swoich zębów. Ssanie oleju możemy zaliczyć do metod wspomagających zdrowy styl życia i podnoszący jego jakość.

Pozdrawiam serdecznie

Krzysztof Pielech

Siła Regeneracji – Inwestuj we własne zdrowie

Może Cię zainteresuje:

sauna
2024-10-29

Sauna na co pomaga? Sauna jakie są korzyści i przeciwwskazania? 

Każdy z Was słyszał o saunie i jej dobroczynnym działaniu, lecz na co pomaga i jakie korzyści da nam regularne korzystanie z sauny? Jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny?  Postaram się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące sauny.  …

Czytaj dalej...
ból przewlekły
2024-10-11

Ból przewlekły- Jak sobie radzić z bólem? Co może pomóc na ból?

Ból i jego historia jest tak długa jak długo istnieje człowiek na świecie. Już nasi praprzodkowie szukali sposobu, jak się pozbyć bólu. Zadawali sobie również pytanie jakie zioła, rośliny czy automasaż może pomóc na ból?  Jestem fizjoterapeutą i u ok. …

Czytaj dalej...
prehabilitacja
2024-10-01

PREHABILITACJA – jak się przygotować do zabiegu i operacji? Jak Inwestować w zdrowie? 

SPIS TREŚCI: „Najlepszy czas na działanie jest teraz” – Mark Twain Witam Was serdecznie, dziś kolejny artykuł z serii: Jak inwestować w zdrowie? Oraz Prehabilitacja. Co to znaczy i Jak się przygotować do zabiegu czy operacji.  Tworząc naszą koncepcję i …

Czytaj dalej...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>