Dziś temat Tarczyca a ból stawów i mięśni. Wpływ choroby Hashimoto na stawy, mięśnie i kręgosłup.
SPIS TREŚCI:
- OBJAWY CHOROBY HASHIMOTO
- RUCH A CHOROBA HASHIMOTO
- JAKIE ZIOŁA W HASHIMOTO
- NIEDOCZYNNOSĆ TARCZYCY – HASHIMOTO JAKIE TERAPIE MOGĄ POMÓC?
- DIETA W HASHIMOTO
Często spotykam w swojej praktyce osoby borykające się z problemami układu narządu ruchu. Nierzadko te problemy nie wynikają bezpośrednio z urazu czy przeciążenia aparatu mięśniowo-stawowego. Często przyczyna dolegliwości jest związana jednak z innymi czynnikami, jak np. z układem hormonalnym. Dziś chciałbym poruszyć temat: tarczyca a ból stawów. Oraz czy fizjoterapia, masaż czy terapia i ziołolecznictwo może wspomóc (nie docelowo leczyć) nas w walce z chorobą autoimmunologiczną jaką jest np. Hashimoto, czy innymi problemami wynikającymi z tarczycą.
Wpis będzie poświęcony chorobie Hashimoto, choć będzie się zdarzać, że będę wtrącał fragmenty dotyczące innych dolegliwości związanych z tarczycą.
Niewielki organ jakim jest tarczyca, może mieć ogromny wpływ na jakość naszego życia. Mnogość czynników, które składają się na dysfunkcje autoimmunologiczne tego organu jest bardzo duża. Fizjoterapia i Rehabilitacja w chorobie Hashimoto może się okazać przydatnym narzędziem w zarządzaniu przebiegiem tej choroby, a program terapii wzbogacony o zioła będzie dodatkowo wspomagał leczenie przy współpracy z lekarzem.
Na podstawie amerykańskich badań epidemiologicznych szacuje się, że zachorowalność na chorobę Hashimoto wynosi w granicach 5% populacji, natomiast z opublikowanego w 2006 roku raporcie GUS dowiadujemy się, że choroba ta dotyka 8,5 razy więcej kobiet niż mężczyzn [5, 6]. Znane są przypadki zachorowań na każdym etapie życia, jednak szczyt przypada na jego czwartą i piątą dekadę.
Czynniki ryzyka w chorobie Hashimoto:
- genetyczne środowiskowe
- nadmiar jodu w diecie
- niedobór selenu w diecie
- infekcje
- leki (na przykład amiodaron)
- terapie cytokinami (na przykład IFN-γ)
- sole litu (1)
1.OBJAWY CHOROBY HASHIMOTO
W przebiegu choroby Hashimoto dochodzi do zwolnienia przemian metabolicznych, co powoduje następujące objawy:
- przyrost masy ciała
- osłabienie, zmęczenie i zmniejszona tolerancja wysiłku
- senność, ogólne spowolnienie
- zmniejszenie zdolności do skupiania uwagi
- zaburzenia pamięci
- uczucie chłodu, łatwe marznięcie (zwłaszcza rąk i stóp, odczuwalne bardziej po południu i wieczorem),
- zaparcia
- U kobiet występują zaburzenia miesiączkowania (obfite krwawienia miesięczne) problem z donoszeniem ciąży, niepłodność
- U mężczyzn spadek libido i zaburzenia wzwodu
Twarz i skóra:
- Sucha, zimna skóra, o bladym zabarwieniu (może delikatnie przybierać żółty kolor – nie musi), skóra może nadmiernie rogowacieć
- Suche, łamliwe włosy z przerzedzeniem
- Obrzęk podskórny – można zauważyć pogrubienie rysów, obrzęk dłoni
Objawy neurologiczne:
- Uszkodzenia nerwów: mononeuropatia, zespół cieśni nadgarstka (występuje u ok. 80% osób z niedoczynnością tarczycy)
- Parestezje, czyli nieprzyjemne doznania o typie mrowienia, pieczenia, wbijania igiełek, drętwienia, niekiedy osłabienie słuchu
- Bóle mięśniowe i stawowe
Objawy psychiczne:
- Zaburzenia pamięci i koncentracji
- Niestabilność emocjonalna
- Objawy depresji (2)
Choroba Hashimoto, będąca najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy, może objawiać się licznymi niespecyficznymi objawami. Wśród nich można wyróżnić takie, które dotyczą narządu ruchu: bóle mięśni, stawów, sztywność czy drętwienie. Objawy te znacząco obniżają jakość życia chorych, dlatego wymagają kompleksowego leczenia.
W pewnym badaniu, gdzie poddano badaniu 123 kobiety, wszystkie badane zgłaszały dolegliwości i stany bólowe ze strony układu mięśniowo-powięziowego oraz stawowego i osłabienie siły mięśniowej (4)
2.RUCH A CHOROBA HASHIMOTO
„Jeśli nie umiesz latać, biegnij. Jeśli nie umiesz biegać, chodź. Jeśli nie umiesz chodzić, czołgaj się. Ale bez względu na wszystko – posuwaj się naprzód.” – M. L. King
W swojej praktyce zauważyłem, że jest jakieś niepisane przyzwolenie dla osób, które chorują na choroby autoimmunologiczne, że nie muszą się ruszać. Jest to jeden z największych błędów, który może doprowadzić do komplikacji w przebiegu choroby i dysfunkcji w obszarze całego aparatu ruchu, co może powodować zwiększone dolegliwości bólowe (6). Choć dzięki mediom społecznościowym ten trend ulega zmianie. Co mnie niezwykle cieszy, bo nie zawsze media społecznościowe to zło i czasami niosą pozytywne inspiracje dla osób szukających pomocy. W Holandii przeprowadzono ciekawe badanie na 2645 uczestnikach z aktywną chorobą tarczycy i wykazano, że dysfunkcję tego organu mają wpływ na zaburzenia chodu w całej grupie badanych z tą dysfunkcją (5). Przyjrzyjmy się bliżej czy trening i ruch mogą wspomóc osoby z chorobą tarczycy.
Rozpatrzymy najpierw pytanie czy aktywność fizyczna jest bezpieczna dla osób chorujących na choroby autoimmunologiczne?
Choroby autoimmunologiczne stanowią heterogeniczną grupę chorób przewlekłych, które występują wtórnie do utraty tolerancji na własne antygeny. Wraz z pojawieniem się terapii biologicznych ostatnio zauważono lepsze wyniki w leczeniu chorób autoimmunologicznych. Niemniej jednak ostatnie badania podkreślają istotną rolę modyfikowalnych zachowań, takich jak brak aktywności fizycznej, w różnych aspektach układu odpornościowego i chorób autoimmunologicznych. Aktywność fizyczna prowadzi do znacznego wzrostu liczby komórek T-regulatorowych, zmniejszenia wydzielania immunoglobulin i powoduje zmianę równowagi Th1/Th2 na zmniejszoną produkcję komórek Th1. Ponadto udowodniono, że aktywność fizyczna promuje uwalnianie IL-6 z mięśni. IL-6 uwalniana z mięśni działa jako miokina i wykazano, że wywołuje odpowiedź przeciwzapalną poprzez wydzielanie IL-10 i hamowanie IL-1β. Wykazano, że aktywność fizyczna jest bezpieczna w przypadku większości chorób autoimmunologicznych(3).
Zgromadzone dowody potwierdzają integralną rolę aktywności fizycznej i ćwiczeń w schematach leczenia różnych chorób autoimmunologicznych. Aktywność fizyczna jest stale uznawana za bezpieczną, a solidny zbiór dowodów potwierdza jej zasadniczą rolę w poprawie różnych mierzonych parametrów, w tym jakości życia (3).
Już wiemy, że aktywność fizyczna jest bezpieczna, lecz czy przynosi jakiekolwiek korzyści? Czy podnosi się jakość życia u osób z niedoczynnością tarczycy? Przebadano 17 kobiet z niedoczynnością tarczycy w wieku ok 43 lat prowadzących siedzący tryb życia. Zaimplikowano przez 12 tygodni, 3 razy w tygodniu program ruchowy trwający 60 minut. Przez pierwsze 6 tygodni, aby organizm przeszedł przystosowanie wykonywano ćwiczenia z intensywnością 40-55% VO2max, następnie 7-12 tydzień z ćwiczenia z intensywnością 55-80% VO2max. Każda sesja stanowiła 30 minutowy trzon z w/w intensywnością, reszta czasu była zaordynowana rozgrzewką i końcowym rozciąganiem z wyciszeniem.
Całe doświadczenie przyniosło bardzo dobre rezultaty, gdzie oceniano różne aspekty. Największą różnicę zaobserwowano w kategoriach:
- wzrost witalności,
- poprawa wydolności krążeniowo-oddechowej,
- ogólna poprawia zdrowia i jakości życia społecznego (5)
Wszystkie dostępne dane wskazują, że umiarkowana aktywność fizyczna w przebiegu choroby doskonale wspomaga jakość życia, dlatego warto wdrożyć program ruchowy w celu poprawy samopoczucia i zdrowia.
„Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień”
Zachęcam jak mogę do ćwiczeń tutaj znajdziesz przykładowe ćwiczenia –
3.JAKIE ZIOŁA W HASHIMOTO
Zaczynając wątek ziół trudno nie odnieść się do chyba najbardziej rozpoznawalnego w tej dziedzinie dr Henryka Różańskiego. W przebiegu Hashimoto jako choroby autoimmunologicznej Różański poleca fitopreparaty, które hamują agresję immunologiczną i mają znaczenie przeciwzapalne.
- Pierwszym Ziołem jakie wymienia jest Brodziuszka Wiechowata. Wspomina w artykule, że ten surowiec ma właściwości immunomodulujące (dostosowujące układ immunologiczny), przeciwnowotworowe i wpływ na NF-kB. Zaburzenia w regulacji NF-kB powiązane są z nowotworami, zapaleniami i chorobami autoimmunologicznymi. Dlatego wskazanie Brodziuszki Wiechowatej jest jak najbardziej adekwatne w leczeniu ziołami choroby Hashimoto. Tutaj dr Różański zaleca stosować to zioło w interwałach, gdzie kuracja trwa 1-3 tygodnie, a następnie należy zastosować miesiąc przerwy. Pijemy jako napar (delikatnie gotować 20 minut na bardzo małym ogniu) 200ml dziennie małymi łyczkami, aby nasycić organizm. Stosując nalewkę zalecane spożycie ok 5ml 2-3 razy dziennie.
- Gajowiec Żółty – o tym zielu będę pewnie jeszcze nie raz wspominał (bo jest także zielem przeciwreumatycznym i przeciwbólowym), tutaj Różański także zaleca w fitoterapii choroby Hashimoto – napar 2% 3 razy dziennie po 120ml, lub nalewka 2-3 razy dziennie po 3ml (7)
- ADAPTOGENY – Aschwaganda (tutaj uwaga przy nadczynności tarczycy lub chorobie Gravesa-Basedowa nie stosujemy !!!! Często jest spotykana nadczynność w początkowej fazie choroby Hashimoto!!!) W badaniu przeprowadzonym w 2016 r. udział wzięło 50 osób w wieku między 18 a 50 lat, z wartościami TSH wahającymi się między 4,5 a 10 μIU/l. Ochotnicy zostali podzieleni na dwie równe grupy, z których połowa przyjmowała dziennie 600 mg ekstraktu z ashwagandhy, a połowa placebo w formie skrobii. Po ośmiu tygodniach terapii ashwagandhą, zarówno stężenie TSH w surowicy krwi, jak i pozostałych wskaźników tarczycowych istotnie statystycznie się poprawiło. (8). Można przemyśleć również łączenie ashwagandy wraz z Żeń-Szeniem Syberyjskim
- Czarnuszka – i jej aktywny biochemicznie składnik tymochinon. W 2016 roku wykonano próbę, czy czarnuszka może wspomóc osoby z chorobą Hashimoto. W próbie udział wzięło 40 osób w wieku 22–60 lat z potwierdzoną chorobą Hashimoto. Ochotnicy zostali losowo podzieleni na dwie grupy, które przez kolejnych 8 tygodni przyjmowały kapsułki ze sproszkowanymi ziarnami czarnuszki (2 g). Między grupami zauważono istotne statystycznie różnice, w których znalazły się przede wszystkim zredukowany poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), wzrost poziomu trójjodotyroniny, przy jednoczesnym obniżeniu stężenia TSH. U uczestników badania zauważono również znaczące zmiany w masie ciała, które wpłynęły na obniżenie wskaźnika BMI u osób przyjmujących czarnuszkę, przy braku zmian w codziennej diecie. (8) Już o czarnuszce wspominałem w filmie na YouTube, my stosujemy olej immuno od love-life.pl z czarnuszką i uważamy go za jeden z lepszych dostępnych na rynku. Polecamy.
Wracając do dr Różańskiego wspomina on w swoim artykule o roślinach zawierających w swoim składzie kwas rozmarynowy lub sam kwas rozmarynowy w formie suplementu. W tym przypadku zioła zawierające kwas rozmarynowy zwiększają wrażliwość komórek na insulinę, hamują postęp chorób neurodegeneracyjnych i autoimmunologicznych. Rośliny zawierające kwas rozmarynowy to: Mięta Kłosowa, Melisa Lekarska, Lebiodka pospolita, Macierzanka cytrynowa, Różne gatunki Perovska. Pić napary uprzednio delikatnie zwilżone spirytusem (lepsza ekstrakcja) raz dziennie 120ml 1-2 miesiące w każdym kwartale (7).
Ciekawą propozycją do rozważenia pozostaje Niecierpek pospolity i drobnokwiatowy – który hamuje reakcję autoimmunologiczne W przypadku chorób związanych z niedoczynnością tarczycy, warto zadbać o prawidłową pracę i funkcję wątroby. Tutaj pomocne mogą być wyciągi lub ekstrakty z ostoprestu plamistego, mniszka lekarskiego, kurkumy, czy np. Karczocha.
“Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”.
– Walt Disney
4.NIEDOCZYNNOSĆ TARCZYCY – HASHIMOTO JAKIE TERAPIE MOGĄ POMÓC?
Od razu na początku tego akapitu chciałbym zwrócić uwagę zarówno u terapeutów jak i osób zainteresowanych. Intensywny masaż w okolicy przodu szyi może wywołać wyzwolenie reakcji zapalnej. Dlatego proszę unikać intensywnych bodźców w okolicy szyi i tarczycy!!!(9) Najlepiej przeciwdziałać silnemu bodźcowi, który może zaostrzyć reakcję autoimmunologiczną
Sam masaż całego ciała czy to klasyczny czy np. powięziowy jest niezwykle skutecznym środkiem wspomagającym w przypadku bólów mięśni, stawów, czy zmniejszenia siły mięśniowej, czyli w przypadku podobnych objawów towarzyszących Hashimoto. Około 80% badanych z Hashimoto deklaruje potrzebę skorzystania z usług fizjoterapeuty, specjalisty w tym zakresie. Sama chęć do zabiegu stanowi już dobry fundament do pracy z taką osobą. Ze swojej praktyki mogę zauważyć, iż osoby pozytywnie nastawione do procesu rehabilitacji czy terapii lub masażu są bardziej skłonne do późniejszego wykonywania zaleconych ćwiczeń czy wskazówek. Jest to niezwykle cenne z racji tego, iż w późniejszym czasie takie osoby mogą budować pozytywne nawyki medycyny stylu życia.
Sam aspekt masażu niesie wiele pozytywnych korzyści w usprawnieniu przepływu limfy czy wspomaga układ sercowo-naczyniowy, co wpływa na poprawę samopoczucia i lepszą kondycję fizyczną pacjenta. Aspekt psychologiczny ma także istotny wpływ i udało mi się dotrzeć do takiego niewielkiego eksperymentu:
W badaniu wzięło udział 30 pacjentów w różnym wieku. Liczba kobiet to 22, natomiast mężczyzn 8. U wszystkich osób badanych wykonano masaż klasyczny całego ciała z poślizgiem (na oliwce). Masaż trwał 50 minut. Poprzez stworzenie autorskiej ankiety zbadano odczucia badanych pacjentów dotyczące stanu zdrowia, zadowolenia z życia, poziomu stresu, poziomu samopoczucia, stanu fizycznego przed i po wykonanym zabiegu. Wyniki. Otrzymane wyniki wskazują na korzystne efekty wpływu masażu klasycznego na organizm i psychikę człowieka. Już po jednym zabiegu zaobserwowano subiektywną poprawę stanu zdrowia, samopoczucia, spadek stresu, poprawę stanu fizycznego i zadowolenia z życia. Różnice te były istotne statystycznie. Wnioski. Masaż klasyczny wpływa pozytywnie na organizm i psychikę pacjenta (10).
Samo korzystanie z usług specjalistów jest sporym kosztem i niewielka grupa osób będzie sobie mogła na to pozwolić. Lecz jeżeli twój status na to pozwala warto zainwestować w ten zakres usług.
Jeśli chcesz skorzystać z technik automasażu na naszym kanale YouTube – Siła Regeneracji odnajdziesz filmy z tego zakresu.
4A. Czy Lampa na podczerwień (fotobiomodulacja) może pomóc w schorzeniach tarczycy?
Lampa na podczerwień może się okazać znakomitym środkiem do poprawy parametrów tarczycy w chorobie Hashimoto. Już artykuł o leczniczym wpływie podczerwieni napisaliśmy zapraszamy -> Lampa na podczerwień . Tam wspominaliśmy o tym, że fotobiomodulacja poprawiła przewlekłą niedoczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, o czym świadczy zmniejszenie dawki leku wymaganej do uzupełnienia hormonu tarczycy. Dalsze badanie wykazało, że efekty fotobiomodulacji utrzymały się sześć lat później. W innym badaniu wykazano zmniejszoną dawkę leku wymaganą w ramach terapii zastępczej hormonami tarczycy dziewięć miesięcy po leczeniu. (źródło w artykule we wcześniej wymienionym artykule)
Dlaczego lampa na podczerwień pomaga?
Światło czerwone i bliska podczerwień stymulują komórki do wytwarzania większej ilości energii i samonaprawy. Mechanizm jest następujący: każda komórka zawiera mitochondria, które wytwarzają ATP, czyli główną formę paliwa dla organizmu. Oksydaza cytochromu C, jeden z enzymów mitochondrialnych, może absorbować energię świetlną w celu usprawniania funkcjonowania komórek (12)
Aby upewnić się o terapeutycznym działaniu fotobiomodulacji kolejne badanie pokazuje, jak można wpłynąć na redukcję objawów u osób z Hashimoto.
W badaniu wzięło udział łącznie 350 pacjentów, u których zdiagnozowano zapalenie tarczycy Hashimoto. Pacjentów podzielono na dwie grupy. Grupa 1 (n = 210) otrzymywała PBM i suplementy diety, takie jak witamina D, żelazo i selen. Grupa 2 (n = 140) otrzymywała wyłącznie suplementy diety. Oceniono zapotrzebowanie pacjentów na poziomy zastępcze LT 4, trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i poziomy TSH, stosunek T3/T4 i poziomy autoprzeciwciał tarczycowych.
Potrzeba hormonalnej terapii zastępczej była również istotnie mniejsza w Grupie 1 w porównaniu z Grupą 2 (p = 0,03). Terapia laserowa małej mocy (LLLT) jest 70 razy skuteczniejsza w zwiększaniu stosunku T3/T4 (p = 0,001) i 15 razy skuteczniejsza w zmniejszaniu dawki lewotyroksyny. Stwierdzono także, że fotobiomodulacja jest odpowiedzialna za efekt przeciwzapalny i powoduje znaczną poprawę objawów związanych z Hashimoto. (11)
4B.Ćwiczenia oddechowe czy pomagają w chorobach autoimmunologicznych?
Ćwiczenia oddechowe mogą pełnić rolę pomocniczą w terapii chorób autoimmunologicznych. Co prawda nie ma jeszcze wielu badań na ten temat.
Lecz spróbujmy trochę potestować i nawiąże do fibriomialgii, gdzie dysfunkcyjne oddychanie nasila ból związany z tą jednostką chorobową, prowadzi do zmęczenia i trudności w wykonywaniu normalnych codziennych czynności. W pracy z 2017 roku poddano ocenie wpływ 8-tygodniowego treningu oddychania funkcjonalnego na pacjentów z fibriomialgią. Progi tolerancji bólu wzrosły u wszystkich po miesiącu, co oznacza, że odczuwanie bólu zmniejszyło się. Jakość snu, czas jego trwania i wydajność także uległy poprawie w wyniku ćwiczeń oddechowych (13).
Ćwiczenia oddechowe mają wpływ także na obniżenie ciśnienia tętniczego, wzrost tonusu nerwu błędnego, a co za tym idzie lepsze funkcjonowanie w dniu codziennym. Jeśli chcesz się zając bólem, mieć wpływ na lepszy sen i poprawę funkcji układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego, to oddech wydaje się znakomitym punktem wyjścia w szczególności, że można ćwiczyć i zajmować się technikami oddechowymi w każdym miejscu, bo oddech zawsze masz przy sobie 😊
4C.Terapia wisceralna + powięziowa jako wspomaganie w leczeniu dysfunkcji tarczycy
Wzajemna sieć powiązań tego organu będzie miała wpływ na funkcjonowanie pozostałych części naszego organizmu.
Dogrzbietowo tarczyca połączona jest z przełykiem oraz pochewką naczyń szyjnych, w której biegną żyła szyjna wewnętrzna, tętnica szyjna wspólna oraz nerw błędny3. Brzusznie chroniona jest przez mięśnie podgnykowe. Tylno-przyśrodkowa część gruczołu jest połączona z chrząstką pierścieniowatą oraz dwoma pierwszymi chrząstkami tchawiczymi więzadłami Berry’ego. To mocowanie jest odpowiedzialne za ruch tarczycy i powiązanych struktur podczas połykania. Gruczoł tarczowy otoczony jest torebką narządową, która jest cienka i ściśle do niego przylega. Tarczyca wraz z torebką narządową otoczona jest powięzią tarczową, która stanowi blaszkę trzewną przedtchawiczej powięzi głębokiej. Ku tyłowi i ku górze przechodzi w powięź policzkowo-gardłową, natomiast schodząc w dół do klatki piersiowej, staje się osierdziem włóknistym (14).
Tarczyca posiada unerwienie współczulne z obszaru C1–C3, przywspółczulnie zaś unerwiona jest przez nerw błędny (14).
Wszystkie te połączenia będą miały wpływ na takie dysfunkcję jak chrypka, uczucie guli w gardle, napięciowe bóle głowy, szumy uszne, bóle odcinka szyjnego kręgosłupa w szczególności w rejonie mięśni podpotylicznych, problemy trawienne (nerw błędny). Dlatego dobrze ukierunkowana terapia manualna, powięziowa czy osteopatyczna będzie miała ogromny wpływ w łagodzeniu przebiegu chorób związanych z niedoczynnością tarczycy.
Powiązanie z narządami wewnętrznymi.
T4 transformowane jest do T3 i rT3 głównie w wątrobie, ale również w nerkach, przysadce, mózgowiu oraz brunatnej tkance tłuszczowej.
Zaburzenia czynności tarczycy wpływają zatem na nieprawidłowe działanie wątroby, a choroby wątroby negatywnie oddziałują na metabolizm hormonów tarczycy. Dodatkowo różne choroby ogólnoustrojowe wpływają na oba narządy. Wyniki niektórych badań przedstawiają również niedoczynność tarczycy jako czynnik ryzyka dla niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Hormony tarczycy wpływają również na motorykę jelit (zaparcia). Niedoczynność tarczycy wiąże się ze zmniejszoną częstotliwością rytmicznej aktywności okrężnicy, co jest przyczyną zaparć. Również nadmierny przerost bakterii jelitowych (SIBO) wiązany jest z niedoczynnością tarczycy. (14)
Dlatego warto zająć się terapią brzucha i przepony w dolegliwościach układowych, aby usprawnić przepływ w układzie krążenia organów i wspomóc tkanki do regeneracji i odnowy. Dlatego samodzielnie wykonywany spokojny automasaż brzucha wraz z mobilizacją przepony może znamiennie wspomóc nas w walce z Hashimoto. Lecz nie traktowałbym terapii brzucha czy powięziowej jako samodzielnego remedium, bo w końcu nasz organizm jest całością i tylko symbiotyczne połączenie określonych metod terapeutycznych da nam wymierny efekt podwyższenia jakości życia. Tak samo połączenie pracy specjalistów będzie kluczowe dla dobrego samopoczucia Pacjenta/Klienta, a praca Fizjoterapeuty czy Innego Specjalisty stanowi tylko część układanki w tym skomplikowanym procesie.
5.DIETA W HASHIMOTO
W procesie leczenia warto pamiętać o roli diety (próba wykluczenia glutenu i laktozy, suplementacja za omówieniem z dietetykiem omega-3, selenu, wit B3, magnezu i cynku, wit.D).
Ja z kolei zalecam spożycie soku lub ekstraktu z wiśni w ilości ok 30-60 ml 1-2 razy dziennie, aby zwiększyć dostępność melatoniny dla naszego organizmu (tylko pamiętaj nie spożywaj soku tuż przed posiłkiem, bo może utrudnić trawienie białek)
O czym jeszcze warto wiedzieć?:
- Zbyt duża ilość soli będzie aktywować komórki TH17, poprzez zmniejszenie pozytywnych bakterii (lactobaillus) w naszym jelicie, które są odpowiedzialne za choroby autoimmunologiczne
- Należy także zwrócić uwagę na zbyt intensywny wysiłek fizyczny, który może niekorzystnie oddziaływać na przebieg choroby autoimmunologicznej.
- Kolejnym aspektem na który warto zwrócić uwagę to zażywanie lekarstw, w szczególności onkologicznych lub przeciwwirusowych np. Przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
- Zanieczyszczenia środowiskowe, a w tym przypadku np. rtęć z wypełnień amalgatowych (zawierają rteć)
“Właściwe odżywianie będzie medycyną jutra.” – Linus Pauling
Reasumując temat Hashimoto warto podkreślić, że my jako organizm często różnie reagujemy. Dlatego poprawnie przeprowadzone badania i późniejsza terapia pomogą nam dobrze funkcjonować praktycznie nie zauważając, że mamy jakąś chorobę autoimmunologiczną. Tutaj fizjoterapia, ruch (np. Joga), oddech czy terapia narządów wewnętrznych będzie miała pozytywny dodatkowy aspekt w podnoszeniu naszej jakości życia i możliwości funkcjonowania.
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Pielech – Siła Regeneracji
Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Autor oświadcza, że nie daje gwarancji przydatności treści materiału do określonego celu lub zastosowania oraz nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody będące konsekwencją korzystania lub niemożności korzystania z
materiału. Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
Źródła:
1. “Choroba Hashimoto — aspekt genetyczny i środowiskowy” Justyna Luty, Ewa Bryl Zakład Patologii i Reumatologii Doświadczalnej, GUMed
2. mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/77782,choroba-hashimoto-co-to-objawy-badania-leczenie
3. sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1568997217302835
4. monz.pl/Objawy-ze-strony-ukladu-ruchu-oraz-ocena-skutecznosci-postepowania-fizjoterapeutycznego,145975,0,1.html
5. nature.com/articles/srep38912
6. link.springer.com/article/10.1007/s00415-020-10394-5
7. rozanski.li/6114/fitoterapia-choroby-hashimoto-cz-ii/
8. Czasopismo “ Naturoterapia w Praktyce” artykuł “ Fitoterapia w chorobie Hashimoto” Anna Przydatek
9. search.informit.org/doi/abs/10.3316/informit.847283561990509
10. “WPŁYW MASAŻU NA PSYCHOFIZYCZNY ASPEKT JAKOŚCI ŻYCIA PACJENTA” Michał Dymacz, Maciej Materkowski 2020
11. Liebertpub.com/doi/abs/10.1089/photob.2019.4740
12. “Wydolność 2.0” B.Greenfield
13. “Terapeutyczny oddech” Patrick McKeown
14. “Terapia wisceralna przy niedoczynności tarczycy” Janusz Rudak – Naturoterapia w praktyce