Biały Płotek

Biały Płotek

Biały Płotek

Dzika Róża na stawy i RZS – na co pomaga?

Dzika Róża na stawy i RZS – na co pomaga? Dziś w temacie ziół chciałbym poruszyć motyw dzikiej róży lub, jeśli ktoś bardziej preferuje łamacz języka, róża psia, polna lub szypszyna. Wszystkie te nazwy mogą występować zamiennie, lecz łacińska nazwa jakoś mnie najbardziej urzeka – łac. Rosa Canina


Myślę, że jesteście tutaj, aby poznać jej właściwości lub potwierdzić swoje przypuszczenia odnośnie jej działania. Dla mnie dzika róża jest niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o zalecenia w moim gabinecie w kierunku zdrowia stawów, układu ruchu i nie tylko.
Zapraszam do artykułu.

Spis Treści:

  1. Czy dzika róża może nas wspomóc w walce z bólem stawów lub na RZS?
  2. Jak wspomóc się w walce z tkanką tłuszczową?
  3. Dzika róża na co pomaga? Kilka nieznanych zastosowań

Cały artykuł wysłuchacie tutaj:

Dzika Róża – na co pomaga?

1.Czy Dzika Róża może nas wspomóc w walce z bólem stawów lub RZS?

Rosa Canina może się okazać bardzo dobrym towarzyszem w walce z bólami stawów lub układu ruchu. Gdy studiowałem fizjoterapię nikt nie zaprzątał sobie głowy, że terapię można wspomagać różnymi środkami lub łączyć metody, aby uzyskać jak najlepszy efekt terapeutyczny. Na całe szczęście oprócz ruchu, terapii, masażu i alternatywnych metod z pomocą przychodzi fitoterapia. Sam, mając klientów zaczynałem się zastanawiać, jak mogę im jeszcze bardziej pomóc aby proces regeneracji był jak najbardziej efektywny. Często mam klientów z zakresu dolegliwości ortopedycznych czy najzwyczajniej w celach prewencyjnych, szukałem więc uniwersalnego środka, który nie zaszkodzi (przy zachowaniu przeciwwskazań), a uzupełni terapię. W moich poszukiwaniach natknąłem się na bardzo wiele artykułów na temat działania dzikiej róży.

Bóle stawów, sztywność, ograniczony zakres ruchomości. Kto tego nie zna? W jednej przychodni w Norwegii i dwóch przychodniach w Danii postanowiono sprawdzić działanie proszku z dzikiej róży na grupie 306 uczestników. Średni wiek badanych wynosił 66 lat. Podzielono ich na dwie grupy. Jedna grupa, czyli 153 osoby otrzymywała placebo, a drugie 153 osoby liofilizat z dzikiej róży. Do badania wdrożono pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów (wykluczono tych którzy wcześniej otrzymali glikokortykosteroidy lub glukozaminę), którzy przez co najmniej 6 miesięcy zmagali się z bólem kolana i biodra. Te osoby zostały również zakwalifikowane do operacji wcześniej wspomnianych obszarów. Po suplementacji Rosa Canina okazało się, że 94 z 153 osób wykazały poprawę w zakresie odczuwalnego bólu, a w grupie placebo było to 65 osób. To oznacza statystycznie istotną różnicę na korzyść dzikiej róży. Pozwala to myśleć nad włączeniem preparatów z dzikiej róży do leczenie łączonego, gdzie można uzyskać jeszcze lepszy efekt (1)

Z artykułu Naturoterapia w praktyce można wysnuć koleje wnioski pozytywnego wpływu spożywania dzikiej róży. W jednym z badań stwierdzono, że trzy miesięczna kuracja pozwoliła zmniejszyć ilość zażywanych leków przeciwbólowych, a niektórym nawet kompletnie je odstawić !!!(5)


Na reumatoidalne zapalanie stawów (RZS) w krajach rozwiniętych choruje 1 na 100 osób, w tym kobiety są narażone ponad 3 krotnie na to schorzenie. Nie poznano jeszcze do tej pory w pełni przyczyn tej choroby. Najprawdopodobniej jest to współistnienie wielu czynników np. takich jak:
obciążenie genetyczne, defekt układu odpornościowego, płeć, zakażenie, palenie papierosów, stres (2)

Z pomocą w walce z tą chorobą może przyjść rosa canina. Jej substancje aktywne jak triterpenoidy (kwas ursolowy, kwas betulinowy), flawonoidy (kemferol, kwercytyna, apigenina), fitosterole (beta-sitosterol) hamują enzymy prozapalne, obniżają wytwarzanie cytokin zapalnych i redukują stres oksydacyjny (3).


W podwójnie ślepym badaniu kontrolowanym grupa uczestników dostawała kapsułkowany proszek z dzikiej róży (5g dziennie), i odpowiednio druga grupa badanych otrzymywała placebo. Co najważniejsze badani zmagali się z chorobą już co najmniej od ponad 12 lat. I jak się okazało po 6 miesięcznej kuracji grupa, która przyjmowała tabletki z rosa canina wykazała poprawę stanu zdrowia po 6 miesiącach suplementacji. Natomiast grupa, która przyjmowała placebo wykazała pogorszenie stanu zdrowia. Wnioski jakie płyną z badania, są takie, że pacjenci chorujący na RZS mogą odnieść korzyści z dodatkowego leczenia dziką różą. (4)


Zabiegując klientów z problemami ze strony z układu ruchu, czy nieszczęśliwie posiadających RZS, po przeprowadzeniu wywiadu, zalecam suplementację mieszaną w którą włączam dziką różę. Lecz nie tylko w w/w przypadkach ten fitofarmaceutyk się sprawdzi. Tek lek ziołowy ma dużo szersze spektrum działania niż by nam się mogło wydawać.

2.Jak wspomóc się w walce z tkanką tłuszczową?

Nadwaga i otyłość stała się dosyć dużym problemem w naszym społeczeństwie. Możemy zaliczyć tę jednostkę chorobową do czynników wyzwalających kaskady patologii w naszym organizmie i chorób cywilizacyjnych. Szukając sposobu walki możemy wesprzeć się środkami z dzikiej róży.


Na potwierdzenie słów możemy odnieść się do małego randomizowanego 12 tygodniowego badania, w którym udział wzięły 32 osoby. Okazało się, że całkowita powierzchnia tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, powierzchnia trzewnej tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej, masa ciała i wskaźnik masy ciała zmniejszyły się znacząco w grupie przyjmującej dziką różę w 12. tygodniu w porównaniu z ich wartościami wyjściowymi. Osoby te przyjmowały 100mg ekstraktu z dzikiej róży dziennie. I nie zostały wprowadzone dodatkowe protokoły dietetyczne. To wszystko pozwala nam sądzić i włączyć ekstrakt z dzikiej róży do diety, która ma przeciwdziałać otyłości. (6)


Kolejne badanie co prawda tylko na myszach, lecz daje nam poszlaki skuteczności działania preparatów z dzikiej róży. To badanie dowodzi, że suplementacja preparatów z dzikiej róży zwiększa wydatek energetyczny i powoduje brązowienie białej tkanki tłuszczowej. Jeśli cały aspekt przenieść na organizm ludzki to może dawać on bardzo dobre rokowania w walce nie tylko z otyłością i nadwagą, lecz także pod względem wizji podniesienia standardu życia (7).

3.Dzika róża na co pomaga? Kilka nieznanych lub znanych zastosowań

Dzika róża – Henryk Różański czołowy polski zielarz i fitoterapeuta w swoim blogu wspomina o szerokim zastosowaniu preparatów z rosa canina m.in. w rekowalescencjach, przy zwiększonym zapotrzebowaniu na witaminy (wysiłek fizyczny, obfite miesiączki, stany po chorobowe), przeroście gruczołu krokowego, przy przeziębieniach, stanach zapalnych jelit i żołądka, chorobach reumatycznych … (8)


Owoce mogą być także stosowane neuroprotekcyjnie. Znalazłem pewne badanie, co prawda na szczurach, lecz można wysnuć pewne wnioski, na zastosowanie mieszanego preparatu z pokrzywy zwyczajnej, wrotyczu pospolitego i dzikiej róży. Ten ekstrakt ziołowy może mieć właściwości przeciw
demencji oraz poprawić uczenie przestrzenne i pamięć. Warto o tym pamiętać, kiedy, np. będziemy mieć wzmożony wysiłek umysłowy, psychiczny lub po prostu będziemy potrzebować wsparcia ze strony świata roślin (9).

Czy liście dzikiej róży mają jakieś właściwości? Dużo osób skupia się na samym owocu, lecz warto zwrócić uwagę na liście, gdzie dominującymi są takie związki jak kwercytyna i izokwercytyna. Metanolowy ekstrakt z liści może mieć bardzo dobre działanie przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbakteryjne. Opierając się na badaniu, wykazuje on wyższą aktywność niż działanie streptomecyny i ampicyliny przeciwko badanym w doświadczeniu szczepom bakterii.


No i jeśli dotarliście do tego momentu warto wspomnieć o oleju z dzikiej róży. Ma on bardzo dobre właściwości kosmetyczne. Przyczynia się do wyrównania kolorytu skóry i redukuje plamy pigmentacyjne. Jest także doskonałym wsparcie w leczeniu blizn, ale nie tylko. Niepozorne nasiona w owocach dzikiej róży również wykazują ciekawe właściwości. Wytłaczany z nich olej jest bogaty w prowitaminę A (głównie beta-karoten), tretinoinę oraz inne kwasy retinowe, które są prekursorami witaminy A. Dodatkowo olej ten zawiera duże ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych, takich jak kwasy omega-3 i omega-6. Niedawnym odkryciem wśród składników oleju z dzikiej róży jest tilirozyd. Ten flawonoid, oprócz właściwości hepatoprotektywnych, okazuje się bardzo aktywny w procesie metabolizmu tłuszczów. Powoduje wzrost oksydacji kwasów tłuszczowych w wątrobie i mięśniach, a także spadek akumulacji lipidów w tkance tłuszczowej białej. Wykorzystanie tej substancji ma niezwykły potencjał w przeciwdziałaniu otyłości. (11)

Reasumując temat warto przemyśleć włączenie dzikiej róży w symbiotyczne połączenie z innymi ziołami, aby mogły stanowić wsparcie dla naszego zdrowia.

Pozdrawiam

Krzysztof Pielech – Siła Regeneracji

Źródła:

  1. www.oarsijournal.com/article/S1063-4584(08)00065-4/fulltext
  2. www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/63732,reumatoidalne-zapalenie-stawow
  3. www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1043661816306065
  4. www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711309002311?via%3Dihub
  5. “Surowce roślinne w leczeniu choroby zwyrodnieniowej” Iwona Jonik, czasopismo Naturoterapia w praktyce
  6. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25834460/
  7. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27980600/
  8. rozanski.li/2215/owoc-dzikiej-rzy-fructus-rosae/
  9. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27563424/
  10. Pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2015/fo/c5fo00820d/unauth
  11. www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/owoc-dzikiej-rozy-czerwona-bomba-witaminowa/

Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Autor oświadcza, że nie daje gwarancji przydatności treści materiału do określonego celu lub zastosowania oraz nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody będące konsekwencją korzystania lub niemożności korzystania z materiału. Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność

Może Cię zainteresuje:

sauna
2024-10-29

Sauna na co pomaga? Sauna jakie są korzyści i przeciwwskazania? 

Każdy z Was słyszał o saunie i jej dobroczynnym działaniu, lecz na co pomaga i jakie korzyści da nam regularne korzystanie z sauny? Jakie są przeciwwskazania do korzystania z sauny?  Postaram się odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące sauny.  …

Czytaj dalej...
ból przewlekły
2024-10-11

Ból przewlekły- Jak sobie radzić z bólem? Co może pomóc na ból?

Ból i jego historia jest tak długa jak długo istnieje człowiek na świecie. Już nasi praprzodkowie szukali sposobu, jak się pozbyć bólu. Zadawali sobie również pytanie jakie zioła, rośliny czy automasaż może pomóc na ból?  Jestem fizjoterapeutą i u ok. …

Czytaj dalej...
prehabilitacja
2024-10-01

PREHABILITACJA – jak się przygotować do zabiegu i operacji? Jak Inwestować w zdrowie? 

SPIS TREŚCI: „Najlepszy czas na działanie jest teraz” – Mark Twain Witam Was serdecznie, dziś kolejny artykuł z serii: Jak inwestować w zdrowie? Oraz Prehabilitacja. Co to znaczy i Jak się przygotować do zabiegu czy operacji.  Tworząc naszą koncepcję i …

Czytaj dalej...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>