SPIS TREŚCI:
- Wprowadzenie i teoria
- Na co pomaga lampa na podczerwień i światło czerwone? Zalety stosowania i przeciwwskazania
- Lampa na podczerwień i światło czerwone wpływ na skórę i zmarszczki
- Osteoporoza. Czy lampa na podczerwień i światło czerwone może pomóc?
- Wpływ światła podczerwonego i czerwonego na poziom energii
Powszechnie wiadomo, że światło, będąc źródłem energii, może oddziaływać z materią i istotnie zmieniać właściwości różnych substancji chemicznych. Dlatego też promieniowanie świetlne wykorzystywano w medycynie i farmacji od tysięcy lat. Dowody na korzystny wpływ światła w odniesieniu do niektórych schorzeń można znaleźć, m.in. w dziełach medycznych pochodzących ze starożytnego Egiptu, Indii oraz Chin. Już wtedy zauważono, że wiele substancji chemicznych pod wpływem promieniowania wywiera swoisty wpływ na organizm człowieka. Z czasem nauczono się wykorzystywać zachodzące procesy fotochemiczne, przede wszystkim w leczeniu takich chorób, jak łuszczyca, krzywica, a nawet psychozy (1).
1.Wprowadzenie i teoria
Dziś już wiemy, że zastosowań leczniczych i zdrowotnych światła jest o wiele więcej. W dzisiejszym artykule chciałbym przedstawić Tobie kilka potencjalnie leczniczych lub prewencyjnych kierunków działań.
„Ojcem helioterapii” nazwano greckiego lekarza Herodota, który w swoich poradnikach wielokrotnie podkreślał, że światło słoneczne odgrywa istotną rolę w procesie przywracania zdrowia. W późniejszym czasie, na przełomie XVIII i XIX wieku we Francji pozytywne efekty uzyskiwano stosując światło w leczeniu m.in. gruźlicy, krzywicy, szkorbutu, reumatyzmu oraz paraliżu czy osłabienia mięśniowego (1).
Do dalszego rozwoju fototerapii przyczynił się duński lekarz – Niels Finsen, który stosując światło o barwie czerwonej, z powodzeniem zapobiegał ropieniu krost pojawiających się u pacjentów z ospą prawdziwą (1).
Światło jest nam niezwykle potrzebne do właściwej jakości życia co możemy zaobserwować na przykładzie fotosyntezy u roślin czy np. w procesie widzenia. Tak jak czytaliście wyżej, światło może mieć także efekt terapeutyczny i tak jest w przypadku światła czerwonego lub podczerwonego. Do dostarczenia właściwych długości fal może nam posłużyć lampa lub panel do naświetlań, ale o tym później.
Najpierw chciałbym omówić w czym może nas wspomóc określona długość fal.
Światło czerwone to forma światła widzialnego dla ludzkiego oka o długości fali 620-750 nm. Światło to jest kojarzone z energią, lecz nie ma bardzo głębokiego działania na ludzkie tkanki wnika od 1mm do 6mm w głąb komórek skóry. Co oznacza, że znajdzie zastosowanie w terapiach skóry, blizn, włosów czy działaniu przeciwstarzeniowym.
Światło podczerwone (infrared) to z kolei rodzaj światła niewidzialnego dla ludzkiego oka, lecz wnikającego znacznie głębiej, a jednocześnie dającego efekt cieplny. Światło podczerwone może penetrować nasze tkanki na głębokość od 40-50mm niektóre źródła podają nawet 60mm. Dlatego terapia tym światłem jest używana w przypadku schorzeń z układem ruchu, poprawy krążenia lub regeneracji tkanek.
2.Na co pomaga lampa na podczerwień i światło czerwone? Zalety stosowania i przeciwwskazania
Już kilka artykułów na ten temat opublikowaliśmy na blogu, zapraszamy również do zapoznania się z artykułami:
Zastosowań lampy na podczerwień i światło czerwone jest bardzo dużo. Wymienię tutaj w podpunktach zalety korzystania z takiego rodzaju interwencji.
Zalety stosowania lampy na podczerwień i światło czerwone:
- Efekt przeciwstarzeniowy na skórze – redukcja zmarszczek
- Obniżenie stanu zapalnego
- Potencjalnie korzystny wpływ na depresję
- Prawdopodobny wpływ na jakość snu
- Wspomaganie w terapii niedoczynności tarczycy
- Wpływ na zdrowie stawów
- Może wpływać i pomagać w leczeniu trądziku, egzemy, łuszczycy i innych chorób skóry
- Może przyspieszać gojenie ran, złamań
- Prawdopodobnie wpływa na wygląd i funkcje blizn
- Może wpływać na poprawę procesów myślowych
- Potencjalny wpływ na układ immunologiczny – wpływ na odporność
- Wspomaga w terapii bólu
- Wpływ na poziom energii i syndrom przewlekłego zmęczenia
- I kilka innych
Jeśli omówiłem wskazania do stosowania, których jest niezwykle dużo, należy wspomnieć o przeciwwskazaniach.
Przeciwwskazania do Lampy na podczerwień i światło czerwone:
- Ciąża i karmienie piersią
- Fotouczulenie i leki fotouczulające
- Osoby z poważnymi chorobami oczu i nadwrażliwością powinny skonsultować się z lekarzem okulistą
- W przypadku nowotworu skóry należy skonsultować się z onkologiem
- Osoby z Padaczką powinny zachować szczególną ostrożność
- Rany oparzeniowe skóry i otwarte, duże rany
- Gorączka
- Tatuaż, w szczególności czerwony barwnik. Tatuaż może szybciej blednąć, a czerwony barwnik w tatuażu jest jednym z bardziej uczulających
3.Lampa na podczerwień i światło czerwone wpływ na skórę i zmarszczki
W jednym z badań postanowiono sprawdzić wpływ promieniowania podczerwonego i czerwonego na efekt redukcji zmarszczek i fotoodmładzania skóry. W badaniu wzięło udział 31 pacjentów, którzy skorzystali z 9 naświetlań, w których zabiegi łączyły długości fal 633nm i 830nm. Efekty naświetlań badano w 9 i 12 tygodniu. Obszar obejmował zmarszczki około oczodołowe. I jak się okazało do 9 tygodnia u 52% badanych zaobserwowano poprawę wyników fotostarzenia skóry o ok 25-50%, a po 12 –tym tygodniu u 81% badanych zauważono istotną poprawę zmarszczek około oczodołowych. (2)
Wszelakie dane te sugerują, że światło czerwone i bliskiej podczerwieni wspomaga odmładzanie skóry i robiło to poprzez mechanizmy podobne do gojenia się tkanek po urazi. Klinicznie objawia się to zmniejszeniem zmarszczek i poprawą elastyczności skóry. (3)
Jest dużo małych badań, które potwierdzają pozytywne efekty działania lamp na światło czerwone i podczerwone. Potrzebne są badania na szerszą i większą skale. Te wszystkie mniejsze badania wskazują na bardzo obiecujące rezultaty, póki co mogę się podzielić moimi doświadczeniami, że faktycznie stosując regularnie lampę na światło czerwone i podczerwień mogłem zaobserwować pozytywne efekty na skórze. Tak samo jest u Justyny. Dlatego jeśli chcesz dbać o wygląd skóry, złagodzić blizny lub wspomóc procesy regeneracyjne to lampa może okazać się trafnym wyborem.
4.Osteoporoza. Czy lampa na podczerwień i światło czerwone może pomóc?
Z badań początkowych na zwierzętach doskonale można było wywnioskować pozytywne działanie światła podczerwonego o długości fali 810nm na masę kostną (4).
Badania na szczurach wykazały, że terapia laserowa małej mocy może aktywować osteoblasty, promować naprawę kości, poprawiać strukturę kości u szczurów w okresie okołomenopauzalnym i zwiększać gęstość kości, co może być stosowane jako skuteczna interwencja w osteoporozie u kobiet w średnim i podeszłym wieku (6).
Lecz badania na zwierzętach to jedno. Często nie ma to przełożenia na działanie na organizmie ludzkim. Dlatego podjęto próby na ludziach i tak na przykład w pewnym 12 miesięcznym badaniu wzięła udział 20 osobowa grupa kobiet. Podzielono je na 2 zespoły, gdzie jeden zespół ćwiczył na bieżni, a drugi zespół ćwiczył na bieżni z fotobiomodulacją z długością fali światła 850nm. Ćwiczenia odbywały się 2 razy w tygodniu po 45 minut z 85-90% tętna maksymalnego.
Promieniowanie podczerwone stosowane podczas treningu na bieżni może działać synergicznie, dodatkowo zwiększając wydajność mięśni i łagodząc redukcję gęstości mineralnej kości udowej, zapobiegając osteoporozie i związanym z nią konsekwencjom zdrowotnym (5).
Niska szkodliwość i mała liczba przeciwwskazań w terapii światłem podczerwonym i czerwonym może dawać pozytywny kierunek działania w przeciwdziałaniu i prewencji osteoporozy. Na która w samej Polsce choruje ok 2,1 mln osób z czego 1,7 mln to kobiety. Także myślę, że włączenie lampy na podczerwień i światło czerwone powinno należeć do dobrej praktyki przeciwdziałania tej jednostce chorobowej.
5.Wpływ światła podczerwonego i czerwonego na poziom energii
Światło podczerwieni i czerwone wpływa na kompleksy i funkcje mitochondrialne (7), (8). Fale świetlne przenikają głęboko w skórę, docierając do mitochondriów (naszych wewnętrznych małych elektrowni). Co pomaga efektywniej przetwarzać substancję odżywcze i tlen w energię w mitochondrium, a to z kolei wpływa na lepsze samopoczucie i regenerację naszego organizmu.
Wpływa na to oksydaza cytochromu c, końcowy członek łańcucha transportu elektronów w mitochondrium. Okazuje się, że jest fotoreceptorem i przez to uczestniczy w wielu korzystnych efektach fotobiomodulacji (9).
Dlatego można wykorzystać ten fakt nie tylko w celu podniesienia sobie poziomu samopoczucia, energii czy regeneracji, lecz także w celu ochrony naszych neuronów przed chorobami neurodegeneracyjnymi.
Dlatego zdecydowaliśmy się, aby lampy infrared (na podczerwień) i światło czerwone znalazły miejsce w Biały Płotek podczas pobytów regeneracyjnych i zdrowotnych. Będą wam towarzyszyć jako dodatkowy czynnik w odnowie i wypoczynku. My zdecydowaliśmy się na lampy na podczerwień i światło podczerwone z Mitowell model MW300. Na ich stronie znajdziecie również inne modele mniejsze i większe. My podjęliśmy decyzję o akurat tej marce z racji jakości wykonania samej lampy, a także funkcji przestawiania i pracy wspólnej światła czerwonego i podczerwonego.
Jeśli chcesz także mieć taką lapę na podczerwień i światło czerwone to z kodem: MRREGENERIS
Otrzymasz 10% zniżki. #współpracaambasadorska
Pozdrawiam serdecznie Krzysztof Pielech – Siła Regeneracji
Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i w rozumieniu obowiązujących przepisów nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia, ponadto nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń. Autor oświadcza, że nie daje gwarancji przydatności treści materiału do określonego celu lub zastosowania oraz nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody będące konsekwencją korzystania lub niemożności korzystania z
materiału. Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
Źródła:
- “Rozwój badań dotyczących fotodynamicznej terapii onkologicznej” Tomasz Osmałek , Tomasz Gośliński
- tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14764170500370059
- Academic.oup.com/asj/article/41/6/723/6104785
- Liebertpub.com/doi/abs/10.1089/photob.2022.0061
- link.springer.com/article/10.1007/s42600-019-00031-0
- spiedigitallibrary.org/conference-proceedings-of-spie/10820/1082031/Application-and-development-of-low-level-laser-therapy-LLLT-for/10.1117/12.2501750.short#_=_
- Ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6462613/
- Researchspace.auckland.ac.nz/handle/2292/66995
One Comment
Sauna na co pomaga? Sauna jakie są korzyści i przeciwwskazania? – Biały Płotek
[…] Dostałem także pytanie co bym wybrał? Sauna na podczerwień czy sauna sucha fińska? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, każda forma nosi swoje zalety. O lampie na podczerwień i światło czerwone już pisałem ( Światło czerwone i podczerwone). […]